Dünya üzerinde insanoğlunun yaşayabileceği en büyük doğal afetlerden biri olan deprem nedeni ile yaşanılan mekanların gerçek anlamda sağlam olması her geçen gün daha önemli bir konu olmaktadır.

Artık binaların temelinden, dış iskeletine, duvarlarından iç mimarisine kadar daha sağlam, pratik ve ergonomik malzemeler tercih edilmektedir.

Özellikle ülkemizde kentleşmenin deprem bölgesi olarak birinci ve ikinci bölgelerde yoğunlaşması diğer taşıyıcı sistemlere göre çok daha güvenilir ve ekonomik olan çelik konstrüksiyon sistemlerinin tercih edilmesine neden olmaktadır.

On dokuzuncu yüzyıldan itibaren inşaat alanında kullanımı artan çelik ürünler geri dönüşüm özelliği nedeni ile vazgeçilmez olmuştur. Fabrika, ev, işyeri gibi bireyin yaşadığı mekanlarda kurulumunun kolay ve pratik, hızlı ve güvenli olması nedeni ile çelik konstrüksiyon tercih edilmektedir.

Yaşadığımız çağın gereği olarak artık inşa edilen binalarda taş, beton veya çimento çok fazla tercih edilmemektedir. Binanın kullanım süresine göre ağır veya hafif olarak tercih imkanı olan çelik konstrüksiyondaha çok matematiksel işlem becerisi gerektirmektedir.

Üretimi ve montajı sırasında bilgisayar ortamında yapılacak en ince hesaplamalar sayesinde montajı sorunsuz olarak tamamlamak mümkündür. Montaj yapılacak zemin kötü olsa bile inşasında hiçbir sorun yaşanmayan cebe dost, güvenilirlik ve sağlamlık konularında tartışmasız bir ürün olan çelik konstrüksiyonhem yapımcı firmaların hem de alıcıların haklı olarak ilk tercihidir.

Deprem bölgelerinde en sağlam malzeme olarak tercih edilmesinin yanı sıra, montaj ve işçiliğinin çok kısa zamanda yapılabilmesi ve çeliğin geri dönüşebilir bir malzeme olması nedeni ile tercih edilme ihtimali her geçen gün artmaktadır.